Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Zümrüt Yüzük


Değerli taşların en hassaslarından olan zümrüt, kadınların vazgeçilmez takılarından olmuşlardır. Özellikle zümrüt yüzük, elmas, safir ve yakut kadar popülerdir. Değerli taşların en serti olan elmasa kıyasla daha narin bir yapıda olan zümrüt yüzüklerin seçimi ve bakımı oldukça zordur. 7- sertlik derecesiyle diğer maddelere göre sert olsa da değerli taşların en hassası olması, onun kesilmesini, işlenmesini ve temizlenmesini zorlaştırır. Zümrütler ‘zümrüt kesim’ denilen, daha klasik ve taşa zarar verme olasılığı en düşük tarzda kesilirler. Zümrüt yüzük, ateşe, sıcaklığa ve ani değişimlerine karşı dirençsiz olduğu için özellikle temizlik ya da banyo yaparken mutlaka parmaktan çıkarılmalıdır. Yüksek sıcaklıklarda ve ani ısı değişimlerinde o eşsiz yeşil rengi bozulabilmektedir.

Zümrüt yüzük temizliği de önemli noktalardan biridir. Asla sıcak suyla ya da sabunlu-deterjanlı suyla yıkanmamalıdır. Bunun yerine ılık suyla temizlenmeli ve yumuşak bir bezle üzerindeki tozlar alınmalıdır.

Peki zümrüt yüzük alırken nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle belirtmeliyiz ki zümrüt yüzüklerin kusursuzunu bulmak neredeyse imkansızdır. Çünkü zümrüt, içerisinde birçok elementi barındırır ki ona rengini veren de bu elementlerdir. Hatta bu elementlerin azlığı ya da çokluğu, taşın renginin tonunu da belirler bir bakıma. Yani bu ‘kusurlar’ zümrüt yüzüklerin değerini düşürmez, aksine yükseltir.

Zümrüt yüzük alırken taşın kaynağına ve büyüklüğüne dikkat etmek gerekir. Çağımızda en kaliteli zümrütler Kolombiya’dan gelenlerdir. Ayrıca Hindistan, Brezilya, Mısır, Güney Afrika, Pakistan ve Zimbabwe de zümrütleri değerli olan ülkelerdir. Zümrüt yüzüklerin bir diğer kriterleri de söylediğimiz gibi büyüklükleridir. Küçük ve güzel örnekleri bulunsa da zümrüt yüzük, taşı büyüdükçe ihtişamını yansıtan bir takıdır. Çünkü diğer değerli taşlara kıyasla daha mattır. Yani ışığı daha az yansıtır. Bu sebepten özel maddelerle yağlanırlar ve bu sayede ışığı daha iyi yansıtmaları yani daha parlak olmaları sağlanır. Onlar parladıkça da siz daha çok dikkat çekersiniz. Kısacası zümrüt konusunda marka olmuş ülkelerden gelen taşların özenle işlenmesiyle elde edilen klasik bir zümrüt yüzük, zümrüt renginde ya da yeşile yakışan açık renklerde şık bir kıyafetle sizi katıldığınız davetin ya da nikahın kraliçesi yapabilir.

ZÜMRÜT YÜZÜK MODELLERİ