Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Yakut Yüzük


Kadınların en çok sevdiği takıların başında yakut yüzük gelir. Dünyanın hemen hemen her kültüründe önem atfedilen yakuta taşların efendisi ya da kraliçe taşı da denir. Zenginliğin sembolü olan bu taşların sertlik skalasındaki dereceleri 9’dur. Yani pırlantadan sonra safirle birlikte en sert değerli taşlardırlar. Bu özellikleri onların çok kolay çizilmelerini ya da çatlayıp kırılmalarını önler. Ancak yine de yakut yüzük bakımı oldukça önemlidir. Eşya indirip kaldırırken ya da kimyasal maddelerle temizlik yaparken yakut yüzük mutlaka çıkarılmış olmalıdır. Dalgınlıkla parmağınızda unutmanız, yüzüğünüzün kenarlarının deforme olmasına neden olabilir.

Yakut yüzük alırken rengine mutlaka dikkat edilmelidir. Dünyada kabul gören en iyi yakut Myanmar ya da daha bilinen adıyla Burma yakutlarıdır. Tanzanya, Kenya, Laos, Afganistan, Tayland,  Vietnam, Pakistan, Tacikistan ve Nepal gibi ülkeler de oldukça kaliteli yakutlara sahiptirler. Ancak Burma yakutları marka halini almışlardır. Hatta yakutların kalitesini anlatırken Burma yakutlarıyla kıyaslamak esastır. Burma yakutlarının en büyük özellikleri ise renkleridir denilebilir. Pembe ile koyu kırmızı arasında uzanan renk skalasında en değerli olanları güvercin kanı kırmızısı da denilen Burma kırmızısıdır. Doğada daha az gösterişli halde bulunan yakutlar, kesim işleminden sonra canlı ve parlak hallerini alırlar ve o zaman Burma kırmızısının zarafeti kendini gösterir. Bunun dışında mavi, turuncu ve morun daha baskın olduğu yakutlar, kırmızı yakutlar kadar rağbet görmezler. Değerleri de onlardan daha düşüktür.

Yakut yüzük için diğer önemli kıstas da taşın berraklığıdır. Oluşumları milyonlarca yıl süren yakutların içine karışan elementler, taşa o eşsiz renklerini verdikleri gibi bazen de küçük kusurlar yaratabiliyorlar. Neyse ki bu küçük renk dalgalanmaları, damarlar ve bazı diğer kusurlar, yakutun değerini azaltmazlar. Kusursuz yakut bulmak neredeyse imkansız olduğu için ısıtma, dolgu ve yağlama gibi işlemlerle bu kusurlar en düşük seviyeye çekilirler. Böylece kusursuza en yakın yakutlar elde edilir.

Doğada nadir bulunabildiği için kusurları minimalize edilmiş, rengi canlı ve büyüklüğü ideal bir yakut, bazen bir pırlantadan daha değerli olabilmektedir. Yani parmağınızdaki yakut yüzük, davetlerde sizi tek başına öne çıkaracak kadar şık ve iyi muhafaza etmenizi gerektirecek kadar değerlidir.

YAKUT YÜZÜK MODELLERİ