Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Tamtur Yüzük


Geleneksel alyans modellerinin en popüler alternatifi olan tamtur yüzükler, etrafı tamamen pırlantalarla kaplı alyanslara verilen isimdir. Bir tamtur yüzük üzerinde, yüzüğün büyüklüğüne göre ortalama 25 ila 30 arasında pırlanta bulunur. Pırlanta parçalarının daha küçük olduğu modellerde bu sayı 100’e kadar çıkar. Tamtur yüzükte pırlanta sayısı fazla olduğu için parmağa takılabilmesi açısından her bir taş, düşük karatta olmak zorundadır. Bir tamtur yüzük satın almak istediğinizde size belirtilen karat ağırlığı, yüzükte bulunan tüm pırlantaların toplam karat ağırlını ifade eder.

Tamtur yüzük satın alırken dikkat edilmesi gereken şey parmağınızın ölçüsünün tam olarak doğru bir şekilde alınmış olmasıdır. Tamtur yüzüklerde boyut küçültme ya da büyütme işlemi diğer yüzüklere göre daha zordur. Yüzükten çıkarılacak tek bir taşla birlikte diğer yüzüklerin de zaman içerisinde yerinden oynaması söz konusu olabilir. Tamtur yüzük, bir alyans olduğu için parmağınızda sürekli duracaktır. Bu yüzden hem tarzınıza uygun hem de rahat ettiğiniz bir modeli satın almanız gerekir. Tamtur yüzüğünüzü tektaş yüzüğünüzle birlikte takacaksınız, seçiminizi ince ve zarif modeller arasından yapmanız gerekir. Tektaş yüzüğünüzde bulunan taşın boyutu büyükse de ince bir tamturu tercih etmeniz önerilir. Eğer tamtur yüzüğünüzü tek başına takacaksanız, taş büyüklüğü konusunda daha özgür davranabilirsiniz.

Tamtur yüzükler genellikle nişan ve evlilik yüzükleri olarak bilinse de taşıdığı manevi anlam itibariyle doğumlarda anneye verilecek en güzel hediyelerin başında gelir.  Ailenize katılan yeni üyeyle birlikte hediye edeceğiniz tamtur yüzük “Şimdi tamamlandık” anlamını taşır. Pırlantanın tek başına taşıdığı sonsuzluk ve eşsizlik anlamına tamtur yüzüğün taşıdığı bu manevi değer de katılınca, doğum esnasında hediye edilen yüzük ailenizde nesiller boyunca aktarılan bir hatıra olarak değer kazanacaktır. Tamtur yüzük satın alırken karatına olduğu gibi pırlantanın rengine de dikkat etmek gerekir. Pırlantanın rengi D’den Z’ye doğru ilerleyen harflerle ifade edilir. D en kaliteli, yani renksiz olan pırlantadır ve çok az bulunur. Türkiye’de takılarda kullanılan pırlantalar genellikle H rengine sahiptir. Tamtur yüzüğünüzü takmadığınız zamanlarda tek başına bir kutu içerisinde ya da kadife bir kese içerisinde saklamanız tavsiye edilir.

TAMTUR YÜZÜK MODELLERİ