Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Safir Yüzük


Değerli taşların en sertlerinden biri olan safir, 9 derece ile elmasın hemen ardından gelir. Yani çizilmesi ve kırılması oldukça zordur. İyi bir safirin maddi değeri de elmasa oldukça yakındır. Bir safir yüzük alırken taşın kaynağına, mavi renginin yoğunluğuna ve berraklığına dikkat ermek gerekir. Bu kriterler onun değerini belirler. Safir yüzükler birbirlerine çok benzese de bu özellikleri onları birbirlerinden ayırır. Safirin en kalitelileri Kaşmir, Burma ve Seylan’dan gelenlerdir. Özellikle Kaşmir safirleri, hepsinden bir adım öndedir. Yoğun bir koyu mavi renge sahip olan bu safirler, hem güneş ışığını hem de geceleri yapay ışığı oldukça iyi yansıtırlar.

Klasik safirler mavi renge sahipse de mor, turuncu ve pembe tonlar taşıyanları da bulunmaktadır. Bunlar daha az değerli olsa da Hint sarı safirinin yeri ayrıdır. Doğu kültüründe oldukça popüler olan sarı Hint safirleri son yıllarda tüm dünyada rağbet görmeye ve değerini arttırmaya başlamıştır.

Safirleri değerli kılan bir diğer özellikleri de berraklıklarıdır. Milyonlarca yıl süren oluşumları sırasında birçok elemente maruz kalırlar ve bu elementlerin bazıları çeşitli izler bırakır. Kusursuzunu bulmak çok zor olduğu için de bir safir yüzük ne kadar az iz taşıyorsa değeri o kadar artar denilebilir. Yani kusursuza yaklaştıkça değerlenir. Safir yüzük alırken mutlaka güvenilir ve bilindik bir markadan almak bu yüzden oldukça önemlidir.

İyi bir safir yüzük almak ne kadar zor ise onu doğru muhafaza etmek de o kadar önemlidir. Sertliğinden dolayı çizilmesi ve kırılması ne kadar zor olsa da taşın alacağı en küçük bir darbe değerini düşüreceği için dikkatli olmak gerekir. Özellikle değerli taşlarla bezeli birden fazla yüzüğünüz varsa bunları mutlaka ayrı keselere koymalısınız. Çünkü sertlikleri birbirine yakın olan yakut, elmas ve safir gibi taşlar birbirlerini çizebilir, sert darbelerde de kenarlarının kırılmasına ya da çatlamasına yol açabilir. Ancak bakımı bu kadar dikkat istese de bir safir yüzük size beklediğinizden de fazlasını verecektir. Şık bir gece davetinde parmağınızda geceyi taşımak isterseniz bir safir yüzük almanız yeterli. Geceniz, gecenin en güzel mavisiyle birleşince ortaya muazzam bir görüntü çıkacaktır. Ayrıca safir yüzükleri gündüz de kullanabilir, güneşten rol çalabilirsiniz.

SAFİR YÜZÜK MODELLERİ