Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Her kadının hayali ışıltısıyla fark yaratacak bir pırlanta tektaş yüzük ! Peki ya pırlanta tektaş yüzük seçerken nelere dikkat edilmeli ?

Her kadın ışıltısıyla fark yaratmak ister. Pırlanta tektaş yüzük bir bayana alınabilecek en güzel hediyelerden biridir. Özellikle evlilik tekliflerinde kullanılan bu tektaş yüzüklerin neredeyse tamamı pırlanta tektaş yüzüktür.


Pırlanta deyince herkesin aklında aynı sorular vardır : Acaba her pırlanta aynı mıdır, pırlantanın iyisini nasıl anlarız, pırlanta hangi özelliklerine göre fiyatlandırılır ?

Bütün bu sorular tek bir başlık altında toplanırsa :

Pırlanta Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pırlanta tektaş yüzük için kullanılan bir pırlantada olması gereken özellikler 4C olarak adlandırılmıştır. Pırlantayla azıcık ilgilendiğinizde her yerde karşınıza çıkacak bu İngilizce terimin açıklaması da şudur:

Cut : Kesim

Color : Renk

Clarity : Berraklık

Carat Weight : Karat ağırlığı

Bunlara dair açıklamaları okuduğunuzda pırlantaya dair aklınızdaki tüm sorular da cevaplanmış olacak.

Unutmayın, ayrıntılar değer katar !

Kesim

Elmas doğanın bir cevheri ve bu cevher üzerindeki tek el işçiliği 'kesim' dir. Kesimin güzelliği demek pırlantanın güzelliği demektir çünkü kesimin detayları, pırlantanın ışığı yansıtma ve kırma oranlarını belirler.Bu da pırıltıyı arttırır.Yani ne kadar ince işçilik o kadar ışıltı.

Renk

Pırlanta ne kadar renksiz olursa o kadar iyi çünkü renksizlik bir pırlantanın daha çok parlamasını sağlar. Piyasada tamamen renksiz pırlanta neredeyse yok gibidir.Size renksiz gibi görünenler bile biraz da olsa sarıya çalan renklerdedir aslında. Pırlantalar çok net olarak renkli de olmaz. 'Fantezi' olarak adlandırılan kırmızı, pembe, mavi ve sarı gibi belirgin renklerde pırlantalar az da olsa bulunmaktadır.

Berraklık

Pırlanta tektaş yüzük üzerinde bulunan pırlantanın berraklığı demek taşın içerisinde bulunan yabancı maddeler, mineraller ve el işçiliği sırasında oluşabilecek çizik ve çukurların miktarı anlamına gelmektedir. Bunlar ne kadar az olursa pırlanta da o derece kıymetli ve güzel yani parlak olur.

Karat Ağırlığı

Pırlantanın ağırlığı karat ile ölçülür. Pırlantanın değerinin karatıyla ölçüldüğünü düşünseniz de 4C özelliğini hatırlayın.

Aynı karata sahip olan her pırlanta aynı fiyatta olacak diye bir şey yok. Yukarıda saydığımız bütün özellikler pırlantanın fiyatını tek tek etkiler.

Son olarak pırlanta tektaş yüzük alırken yapmanız gereken en önemli şey güvenilirlik Eros Pırlanta'ya güvenebilirsiniz.