Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Pırlanta Set Alırken Dikkat Edilecekler

Işıltısıyla göz kamaştıran pırlanta set çeşitleriyle davetlerin en parlak yıldızı olabilir, tüm bakışları üzerinizde toplayabilirsiniz.

Özel günlerde ve davetlerde ışıltısıyla göz kamaştıran, zarafetiyle şıklığınızı tamamlayan pırlanta set çeşitleri aynı zamanda nişan, düğün ve yıl dönümleri için de eşsiz bir hediye seçeneğidir. Tektaştan su yoluna, değerli taşlılardan özel tasarımlara kadar pek çok modele sahip olan pırlanta setler genellikle kolye,gerdanlık, küpe ve yüzükten oluşur. Setteki parça sayısı koleksiyonlara göre değişebilir.

Pırlanta set seçerken paranızın tam karşılığını almak için bazı noktalara dikkat etmeli ve setinizi tanınmış markaların koleksiyonlarından seçmelisiniz. Öncelikle pırlantanın sertifikalı olup olmadığını sorgulamalısınız. 0.30 karat altı pırlantalarda kuyumcunun vereceği sertifika yeterli olacaktır. Bu değerin üzerindeki pırlanta setlerin GIA veya HRD sertifikalarının olması gerekmektedir. Uluslararası geçerliliği olan bu sertifikalar sayesinde pırlanta setinizin renk ve berraklığından emin olabilirsiniz.

Pırlanta için başlıca seçim kriterleri kesim, renk, berraklık ve karat ağırlığıdır. Pırlantanın ışıltısı kesiminin ustalığına bağlıdır. Bir pırlanta ne kadar renksizse o kadar kıymetlidir. Pırlanta renkleri ekstra beyaz olan D’den Z’ye doğru sıralanır. Piyasada satışa sunulan çoğu pırlanta H renktir. Elmas kristalleşirken oluşan doğal izler pırlantanın berraklığını etkiler. Hiç iz olmayan pırlanta bulabilmek mucize gibi bir şeydir; bu nedenle en az iz taşıyan, en berrak görünen pırlantayı seçmelisiniz. Pırlantanın karat ölçüsü ise pırlantanın ağırlığını ifade eder, karatı ne kadar yüksekse fiyatı o kadar yüksek olacaktır.

Pırlanta Set

Tektaş ya da sıralı pırlanta taşlardan oluşan veya inci, yakut, zümrüt, safir gibi değerli taşlarla kombinlenen pırlanta set modelleri maddi değeri yüksek mücevherler arasındadır. Biraz daha ekonomik bir seçim yapmak istiyorsanız 0,20 karatın altı pırlanta setlerden birini düşünebilirsiniz.

Pırlanta Yakut Set

Pırlantaya yakışan en güzel taşlardan biri yakuttur. Koyu kırmızı yakutlar daha değerlidir. Kırmızı rengiyle aşkın taşı olarak bilinen yakut, sert yapısı nedeniyle özellikle gerdanlık, büyük taşlı yüzük ve pırlantalı set tasarımlarında tercih edilir. Yakut kırmızısı ile pırlantanın ışıltısı birleştiğinde ortaya eşsiz bir mücevher çıkar. Zevkinize göre yuvarlak, oval, damla, kalp, zümrüt ya da markiz kesimli pırlantalı yakut setlerden birini seçerek herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz.