Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Pırlanta Kolye Alırken Dikkat Edilecekler

Pırlanta kolye asil, sade ve şık görünüşleri sebebiyle artık geleneksel takılardan çok daha fazla tercih ediliyor.

Pırlanta kolye, asilliği ve zarafeti ile saray kadınlarının boyunlarına yakıştırılırdı. Pırlanta sektöründeki son gelişmelerle birlikte ise artık yavaş yavaş geleneksel takı kültürü yerine geçmeye başladı. Düğün, nişan, yıldönümü dendiği zaman ilk akla gelen hediyelerin de başında yer alıyor. İster sevdiğiniz insana hediye etmek için isterseniz de kendinizi mutlu etmek için alın, kaliteli bir pırlanta kolye satın alabilmek için dikkat edilmesi gereken küçük ayrıntılar var.


Öncelikle herhangi bir pırlanta ürün satın alırken, ürünün standart 4C kuralına uyup uymadığını kontrol etmek gerekiyor. 4C kuralı pırlantanın Colour (Renk), Clarity (Berraklık), Carat (Karat) ve Cut (Kesim) özelliklerinin dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi esasına dayanır. Kabaca bilgi vermek gerekirse J rengi ve üzeri pırlantalar kaliteli olarak nitelendirilirler. Bunun haricinde seçim yaparken pırlantanın doğal bir taş olduğu unutulmamalı. “Doğanın parmak izleri” olarak nitelendirilen bu izlerden en az birini taşıyan pırlanta kusursuz kabul edilmekte. Pırlantanın değerini belirleyen tek insan etkisi hiç kuşkusuz kesimdir. Kesim ne kadar usta bir elden çıktıysa o denli pırlantanın ışıltısına ve parlaklığına etkide bulunur.

Pırlanta Tektaş Kolye

Pırlanta tektaş kolye almayı tercih ediyorsanız pırlantanın kesimi daha da değer kazanır. Pırlanta tektaş kolye modellerinde genel olarak yuvarlak kesim, oval kesim, markiz kesim, damla kesim, kalp kesim ve zümrüt kesim tercih edilir. Giyiminize ve beğeninize göre bunların arasından en uygun gelen kesimi tercih edebilirsiniz. En doğru kesimi tercih ettiğinizi anlamanın en kolay yolu ise seçtiğiniz kolyeyi ışık altında sağa sola ve aşağı yukarı hareket ettirmek. Pırlantanızdaki ışık oyunlarını gözlemlediğinizde iyi kesim bir pırlantanın çok daha iyi parıldadığını fark edeceksiniz.

Pırlanta Tektaş Kolye mi Pırlanta Kolye mi?

Eğer kararsızsanız pırlantanızı tek başına mı kullanmak istiyorsunuz yoksa başka değerli taşların birleşiminden mi hoşlanıyorsanız ilk önce bunu gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Pırlantaların özellikle inci ile kullanılmasından oluşan pırlanta kolyeler de oldukça gözde.

Son olarak ister pırlanta kolye alın ister başka bir pırlanta yada pırlantalı ürün, işin uzmanları tarafından verilen sertifikayı almayı unutmayın. Pırlanta alışverişi yaparken güvenilir yerlerden yapmak hayal kırıklığına uğrama ihtimalinizi en aza düşürecektir.