Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Elmas Yüzük

İnsanlar için taşların en değerlileri elmaslardır. Elmasların da en büyük kullanım alanları yüzüklerdir. Her kadının rüyalarını süsleyen elmas yüzük alırken ve kullanırken de belli noktalara dikkat etmek gerekir. İlk olarak iyi bir elmas yüzük, ışığı çok iyi yansıtmalıdır. Bunun için de kesiminde derinliğin iyi ayarlanmış olması gerekir. Fazla derin kesilen elmas, ışığın bir kısmını yutacağı için yeterince parlamaz. Parlamayan bir elmas yüzük de çekiciliğini yitirir.


Ağırlığı, eski bir Hint ağırlık birimi olan karat ile ölçülen elmas yüzükler 0,25 ile 5 karat arasında değişirler. Ağırlık, yani karat arttıkça da elmasın değeri artar. Ancak en ağır elmas yüzük en değerli elmas yüzüktür algısı da yanlıştır. Çünkü ağırlık, değeri belirleyen kıstaslardan yalnızca bir tanesidir. Tek başına bir şey ifade etmez. Değer, kıstasların tamamı dikkate alınarak belirlenir. Değeri belirleyen bir diğer kıstas ise elmasın rengi ya da renksizliğidir. D ile Z harfleri arasında renk değerlendirmesi yapılan elmasların en değerlileri, en renksizleri olan D’lerdir. Z’ye yaklaştıkça elmastaki sarılık artar ve değer düşer. Elmas yüzükler ise genellikle H sınıfındadır. Yani elmas yüzük alırken renk değerine mutlaka bakmalısınız. Ayrıca nadiren de olsa kırmızı, pembe, tam sarı ve mavi elmaslara da rastlanır ki bunlar oldukça değerlidirler.

Elmaslar oluşumları en uzun süren değerli taşlardırlar ve bu sırada birçok elementle temas ederler. Bu elementlerin bıraktığı izler de berraklığa zarar verebildiği için taşın değerini düşürür. Yani elmas yüzükler, minerallerden ne kadar az etkilenmişse o kadar değerlidirler. Ancak doğada izsiz elmas bulmak neredeyse imkansızdır. Kusursuza en yakın elmas yüzük için mutlaka güvenilir bir markadan alışveriş yapmak önemlidir. Kısacası elmas yüzük alırken kesimine, karatına, rengine ve berraklığına dikkat etmelisiniz. Bu dört kıstasta ideale ne kadar yaklaşırsanız yüzüğünüzün değeri o kadar artacaktır.

Sertlik skalasında derecesi 10 olan elmas, en sert değerli taştır. Çizilmesi ve kırılması oldukça zordur. Ancak bu özellikleri bile elmasın deforme olabileceği gerçeğini değiştirmez. Özellikle birden fazla elmas yüzük sahibiyseniz bu yüzükleri mutlaka birbirine temas ettirmeden saklamanız gerekmektedir. Çünkü bir elmasa en büyük zararı, başka bir elmas verir. 

ELMAS YÜZÜK MODELLERİ