Sepetiniz
0 TL ( 0 Ürün)

Beştaş Yüzük


Klasik alyans modellerinin en şık alternatiflerinden biri olan pırlanta beştaş yüzükler, aynı zamanda; yıl dönümü, doğum günü, yılbaşı ve doğumlarda da hediye olarak verilen özel parçalardır. Pırlanta her zaman, taşıdığı manevi anlam itibariyle diğer taşlardan ve takılardan daha farklı ve özel bir yere sahip olmuştur. Eşsiz ve benzersiz oluşu hediye edilen kişiye verilen değeri sembolize eder. Evlilik teklifinde hediye edilen tektaş yüzükten sonra nişan ya da evlilik sırasında alyans olarak beştaş yüzük takmak tercih edilebilir.

Sırasıyla; evlilik teklifi, söz, nişan ve düğün seremonilerinin  kendilerine ait bir hediyeleşme usulleri vardır. Evlilik teklifinde verilen pırlanta tektaş yüzük, aynı zamanda bir söz yüzüğü olarak kabul edilir. Nişan sırasında ise nişan yüzükleri takılması adettendir. Nişan yüzükleri genellikle geleneksel alyans yüzüklerden tercih edilir. Bu yüzükler evliliğe kadar takılan geçici yüzüklerdir. Eğer nikah için ayrıca bir yüzük almayı düşünmüyorsanız nişan yüzüğünüzü daha dikkatli seçmeniz gerekir. Evlilik alyansları ise genellikle sol elin yüzük parmağına tektaş yüzükle birlikte takılır ve gündelik olarak her türlü kıyafetle kullanılır. Bu yüzden gelinin tarzına uygun olması çok önemlidir.

Pırlanta tektaşla uyum içerisinde takılabilecek en güzel alyansların başında da beştaş yüzükler gelir. Beştaş pırlanta yüzükler de tektaş pırlanta yüzüklerde olduğu gibi karat ağırlığı ile ölçülür. Beştaş pırlanta yüzük satın almak istediğinizde belirtilen karat ağırlığı, beştaş yüzükte bulunan beş pırlantanın toplam ağırlığını ifade eder. Beştaş yüzük satın alırken dikkat edilmesi gereken şey, tektaş pırlantanızla birlikte güzel bir görüntü oluşturması açısından modellerin uyumlu olmasıdır. Kare ya da yuvarlak kesim, dört tırnak üzerine oturtulmuş ya da dilimler arasına yerleştirilmiş beştaş pırlantalarda seçim yaparken tektaş pırlantanızın modeliyle uyumlu olması şık bir görüntü oluşturacaktır.

Beştaş yüzüğünüzün karatının tektaş yüzüğünüzün karatından fazla olması da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Zarif bir görüntüye sahip olan beştaşlar, boyut olarak küçük pırlantalardan oluşurlar. Tektaş yüzüğünüz tek parça pırlantadan oluştuğu için beştaş yüzüğünüzle aynı karat ölçüsüne sahip olsa bile daha büyük bir görüntü oluşturur. Aşağı yukarı bir denklik sağlamak için beştaş yüzüğünüzü daha yüksek karatta tercih etmeniz önerilir. Beştaş pırlanta yüzüğünüzü saklamak istediğinizde tek başına bir kutu ya da kadife bir kese içinde saklamanız, pırlantanızın zarar görmemesi açısından önemlidir. 

BEŞTAŞ YÜZÜK MODELLERİ